Nevystavujte svojho miláčika nebezpečenstvu: v aute ho ochráni bezpečnostný pás pre psov

Andrea Kostková
Sobota, 24. september 2020

Minulý týždeň sa mi stala dopravná nehoda. Môj labrador Samko sedel na zadnom sedadle.

Všetko sa zohralo veľmi rýchlo. Šoférovala som a zrazu som periférne videla, ako sa z boku vysokou rýchlosťou blíži druhé auto a zrazu prišiel NÁRAZ! Ozývalo sa kvílenie a krútilo nás až ku krajnici.

Keď sme sa zastavili, auto bolo rozbité a cítila som zápach niečoho pripáleného. Bola som v šoku, ale inak v poriadku. A vzadu sa triaslo moje vystrašené šteniatko, našťastie tiež bez zranenia.

„Vzadu sa triaslo moje vystrašené šteniatko…“

O pár minút neskôr prišla polícia. Kým sme vypĺňali protokol, povedali mi niečo, z čoho mám doteraz zimomriavky.

Nespútané príbehy

„Dobre, že bol váš pes vzadu pripútaný,“ povedal policajt. Bol si totiž istý, že v tej rýchlosti a pri spôsobe nárazu by sa zo Samka stala psia strela, vyletel by cez rozbité okno a náraz by neprežil. Nasledovali príbehy o tom, čo všetko sa mohlo stať…

Ako vyzerá „psia strela“
Pred pár mesiacmi jedna žena šoférovala po diaľnici rýchlosťou asi 90 km/h. Jej približne dvanásťročný syn sedel vpredu na sedadle spolujazdca. Ich bernardín sedel vzadu. Keď šliapla na brzdy, aby nenarazila do kamiónu, ktorý pred ňou náhle zastal, z psa sa stala neovládateľná 50 kilová strela, ktorá zozadu vrazila priamo do chlapcovej hlavy.

Nebezpečenstvo pre každého

Pes sa pri náraze vážne poraní kvôli tomu, že vyletí z okna alebo narazí do stien auta. Ale niekedy si to najhoršie odnesú ľudia. Od policajta som si vypočula o staršom mužovi, ktorý v plnej rýchlosti narazil do stĺpu. Rozptýlil ho jeho psík, keď mu skočil na kolená, pretože zbožňuje jazdu autom.

„Ľudia ležiaci na ceste ho prosili, aby našiel ich psa…“

Policajt mi povedal, ako ho ľudia ležiaci na ceste prosili, aby našiel ich psa, ktorý od strachu ušiel. Dokážete si predstaviť tú hrôzu? A takýchto prípadov je nespočetne veľa.

Uprostred 6-prúdovej diaľnice sa túlal vydesený maltezáčik.

Približne pred rokom v správach video, na ktorom stratený a vydesený maltezáčik pobehoval stredom 6 diaľnice. Plietol sa pomedzi autá a premávka sa na niekoľkých kilometroch zastavila, v snahe ľudí zachrániť ho. On sa však tak bál, že neprestával bežať.

Dokážete si predstaviť, aký bol vydesený?

Môže sa to stať, keď sa pes stratí počas havárie – ale stačí aj otvorené okno. Čítala som o psovi, ktorý vypadol z auta, keď majiteľ šliapol na brzdy; jeho pes ani len nevykúkal z okna, jednoducho len sedel na zadnom sedadle. To ma privádza k dôležitému bodu.

Nelegálne v Kanade, Španielsku a Nemecku

Týmto strašidelným situáciám sa dá ľahko predísť. Jednoducho počas jazdy svojho psa pripútajte. Faktom je, že v mnohých krajinách – Kanada, Španielsko, Nemecko – je cestovanie autom s nepripútaným psom nelegálne.

A navyše…

Nepripútané zviera môže byt problém aj na Slovensku

K preprave zvierat sa vyjadruje aj slovenský zákon. § 51 ods. 3 zákon 8/2009 o cestnej premávke:

„Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“

„Bez bezpečnostného pásu by dnes Samko so mnou takmer určite nebol…“

Úplne si za tým stojím. Samkov život zachránil bezpečnostný pás. Bez neho by dnes so mnou takmer určite nebol. Existujú rôzne druhy pásov pre psov a poviem vám, čo som zistila.

Rôzna kvalita

Odskúšaný a preverený bezpečnostný pás, ktorý používam pre Samka, sa volá PawMeister. Jeden koniec jednoducho zapnem do spony bezpečnostného pásu a druhý koniec zapnem do Samkovho postroja. Pás je mierne pružný, aby sa psík mohol usadiť a cítil sa pohodlne, ale môže sa aj trochu pohnúť a pozrieť z okna.

Prémiový bezpečnostný pásu pre psa PawMeister

Bezpečnostný pás PawMeister je vyrobený z pevného a zároveň pružného materiálu. Keď do nás so Samkom narazilo auto, prešiel tým najhorším testom na jednotku. To však nie je prípad väčšiny pásov pre psov, ktoré sú vyrobené z nekvalitného materiálu. Psy ho dokážu rozžuť a keď príde k najhoršiemu, pás katastrofálne zlyhá.

Je ale ešte jeden problém, pred ktorým vás musím varovať.

Použite postroj, nie obojok

Bezpečnostný pás pre psov zapnite do postroja, nie do obojka. Pri náhlom brzdení by pás mohol trhnúť vášho psíka za krk a zraniť ho. Ak ešte nepoužívate postroj väčšinu času, odporúčam vám zaobstarať si ho aspoň do auta.

Znižuje úzkosť

Je bežné, že veľa psov cíti v aute úzkosť. Často im je v aute zle, pretože jazda pri vyššej rýchlosti je pre nich neprirodzená. Aj v tomto prípade môže bezpečnostný pás pomôcť.

„Psom je v aute často zle… aj pri tom môže bezpečnostný pás pomôcť.“

Keď zapásate svojho psa, aj on sa bude cítiť v aute pohodlnejšie a bezpečnejšie. Ak sa váš miláčik tvári, akoby prichádzal koniec sveta vždy, keď ho posadíte do auta, bezpečnostný pás môže byť pre vás riešenie. Ale ak stále pochybujete o potrebe pásu, odpovedzte si ešte na jednu otázku.

Posadili by ste dozadu nezapásané svoje dieťa?

Svoje dieťa by ste nenechali plaziť sa hore dole, liezť po sedačkách a skákať vám na kolená počas jazdy. Prečo potom pes?

Ak svojho psa nepripútate, môže sa stať veľa nehôd. Je to nebezpečné pre vášho psíka, pre vás a dokonca aj ostatných šoférov a chodcov okolo vás. A stačí tak málo. Jednoducho si čím skôr zaobstarajte pás pre psa a nečakajte, kým sa stane to najhoršie.

Teraz so zľavou 40 %

Ja som si kúpila pre Samka nový PawMeister. Aj keď prešiel pri nehode na jednotku (nevidno na ňom žiadne poškodenie), je odporúčané vymeniť ho po takom silnom trhnutí. Tu ho máte – našla som stránku, ktorá teraz PawMeister predáva so 40 % zľavou. Neviem, ako dlho zľava trvá, určite je dobre kúpiť ho čo najskôr.

Ochráňte svojho miláčika okamžite

Keď už o tomto revolučnom produkte viete, ukážem vám, ako jednoducho sa používa. Musíte len nasledovať tieto tri kroky:

  • Krok 1: Objednajte si bezpečnostný pás PawMeister ešte dnes so zľavou 40 %.
  • Krok 2: Keď vám príde, vyberte ho z obalu a zapnite ho jedným koncom do spony bezpečnostného pásu a druhým koncom do postroja svojho psa.
  • Krok 3: Používajte ho kedykoľvek máte v aute svojho psa či mačku, aby boli vaši najlepší priatelia vždy v bezpečí!

Ďalší tip: Poznáte niekoho, kto má psa či mačku? PawMeister je perfektný darček a komukoľvek ho dáte ušetrí veľa starostí a zároveň budú vďaka nemu v bezpečí!

Hodnotenia zákazníkov

4.9 na základe 431 hodnotení

★★★★★ 347
★★★★ 49
★★★★★ 24
★★★★★ 6
★★★★ 5

Mária Perelová • pred 12 hodinami

Pasuje do každého auta, napr. v Toyote Corolla?

4 0 Odpovedať

Alexandra Bucková • pred 7 hodinami

Bezpečnostný pás PawMeister môže byť použitý v každom aute, keďže spony na zapínanie pásu sú vo všetkých autách rovnaké. V mojom punte funguje bez problémov.

Boris Kráľ  • pred 1 dňom

Je bezpečné zapnúť ho do obojka?

 
11 0 Odpovedať

Štefan Sova • pred 17 hodinami

Nie, potrebujete postroj. Nechcete svojho psa pri brzdení uškrtiť.

 
6 0 Odpovedať

Alexander Hoffman • pred 2 dňami

Nezamotá sa v ňom môj pes?

 
7 0 Odpovedať

Tomáš Michalovič • pred 2 dňami

Nemalo by sa to stať. Každopádne, dĺžku môžete upraviť, aby bola vášmu psovi pohodlná a nezamotal sa.

19 0 Odpovedať

Emma Novotná • pred 5 dňami

Funguje to aj pre mačku?

 
13 0 Odpovedať

Lucia Blažeková • pred 5 dňami

Áno, funguje aj pre mačku. No použite určite postroj, obojok by som nepoužívala.

 
8 0 Odpovedať

Katka Ondrušová • pred 2 týždňami

Môže môj pes vykuknúť hlavou z okna, keď je pripnutý?

4 0 Odpovedať

Tatiana Švantnerová • pred 2 týždňami

Áno, pás necháva vôľu trochu sa hýbať. Môžete ho nechať voľnejší, aby vedel vystrčiť hlavu z okna, ale v takom prípade odporúčam dať mu ochranné okuliare.

2 0 Odpovedať