Vyberte stranu

„Ako mohli pazúriky môjho miláčika narásť do takéhoto stavu bez toho, aby som si to všimla?“

Veronika Filípková
Sobota, 30. november 2019

Daisy je naša päťročná sučka, zmiešané plemeno zlatého retrievera. Nemá žiadne zdravotné problémy, každý deň ju venčíme a s radosťou šantí na záhrade. Všetko nám pripadalo v poriadku.

No raz keď sme sa hrali, Daysin pazúrik sa zašklbol do koberca a začala silno kňučať a krivkať. Keď som sa pozrela bližšie, všimla som si, že jeden pazúrik sa jej zlomil, čo spôsobilo krvácanie.

„Možno budeme musieť celý pazúrik vytrhnúť…“

Vydesená som s ňou okamžite bežala k veterinárovi. Hneď ako uvidel jej labku, povedal: „Nevyzerá to dobre. Ranu musíme poriadne vyčistiť a pazúrik vytrhnúť.“

Vytrhnúť jej pazúrik? Stála som ako obarená. Naozaj to treba?

Bolestivé následky zanedbaných pazúrikov

Skracovanie psích pazúrikov nie je len kozmetická úprava, upozorňuje Americká asociácia veterinárnych lekárov (American Veterinary Medical Association). Veterinári varujú, že nezdravé pazúry môžu zvieratám spôsobiť bolesť a v ojedinelých prípadoch dokonca nezvratné zranenie. Dôvodom je, že dlhé pazúry spôsobia rozovretie labky, čo znižuje trakciu a potenciálne vedie k deformácii nôh až k poškodeniu šliach.

Pod tlakom sa zmení uhol kostí, čo spôsobí napätie v kĺboch, ktoré vedie k bolesti až k artritíde. Po čase tiež kĺby labiek poklesnú a pes vyzerá akoby mal ploché nohy.

Dlhé pazúriky narastú do tvaru háčika, ktorý sa zapichne do labky a vedie až k bolestivým zlomeninám. V takýchto prípadoch je nutné podstúpiť vyšetrenie či dokonca zákrok, pri ktorom veterinár pazúr úplne odstráni.

Túlavý psík s pazúrikom zapichnutým do labky

Asi pred rokom sa na internete objavil príbeh vydeseného záchranného sa, ktorému sa do labky zapichli vlastné pazúry. Pes trpel ukrutnou bolesťou a závažnou infekciou. Utrpenie zvieraťa dojalo ľudí z celého sveta a upozornilo na veľmi dôležitú, ale často zanedbávanú súčasť starostlivosti o domácich miláčikov.  

Pes trpel neprestajnou bolesťou, kríval a skučal. Len zázrakom mu nemuseli labku amputovať.

V skratke, starostlivosť o pazúriky zvierat musíme brať veľmi vážne. Asociácia veterinárnych lekárov odporúča skracovanie pazúrikov každé tri až štyri týždne. Dobrým ukazovateľom je aj klopkanie po podlahe pri chôdzi vášho zvieratka. Keď ho budete počuť, pazúriky potrebujú skrátiť. No dobre, vravíte, ale ako?

Pri strihaní pazúrikov som zlyhala

Daysine zranenie ešte našťastie nebolo vážne. Veterinár jej natrhnutý pazúrik vydezinfikoval a všetky ostatné skrátil. A mňa poučil, že bolesť spôsobilo práve zanedbanie ich skracovania.

S týmto vedomím som sa rozhodla urobiť prieskum najlepších a najbezpečnejších možností. Znie to jednoducho, však?

Vypozorovala som, že existuje len niekoľko spôsobov, ako sa o pazúriky starať a ani jeden nie je pre zvieratá príjemný. Jednou možnosťou je každý mesiac navštíviť veterinára alebo ošetrovateľa zvierat. Tento spôsob však nie je finančne dostupný pre všetkých majiteľov domácich zvierat.

Obyčajné kliešte na pazúry z chovateľských potrieb nie sú riešením, pretože ľahko zastrihnú do nervov vo vnútri pazúrika, čím spôsobujú bolesť a krvácanie. Presne to sa stalo mne a Daisy.

„Daisy, rovnako ako mnoho iných psov, absolútne nenávidí skracovanie pazúrikov…“

Bez ohľadu na to, ako usilovne som sa snažila, vždy som jej nejako dokázala ostrihať pazúry príliš nakrátko, čo spôsobilo krvácanie.

Daisy, rovnako ako mnoho iných psov, absolútne neznáša strihanie pazúrikov kvôli zlej skúsenosti. S kliešťami na pazúry ma odmietala pustiť do svojej blízkosti. Strach a úzkosť takmer úplne znemožnili správne skracovanie.

Cítila som sa beznádejne. Ale potom sa všetko zmenilo!

Využite psychiku vášho psa

Náš ošetrovateľ mi poradil vyhodiť klasické kliešte a miesto nich kúpiť brúsku na pazúriky PawMeister. Najprv som bola trochu skeptická, ale priznám sa, vzbudil vo mne zvedavosť. Rozhodla som sa spraviť malý prieskum a zistiť, prečo sú z brúsky PawMeister ľudia takí nadšení.

Brúska rotujúcim pohybom zabezpečuje opatrné a bezpečné skrátenie pazúrikov. Najlepšie na nej je, že sa ňou nedá zarezať do kože či mäsa, vďaka čomu si môžete byť istí, že nedôjde k zraneniu. Dokonca ju odporúčajú aj veterinári.

Skracovanie pazúrikov s brúskou PawMeister
„Psy si pamätajú bolesť a pokiaľ si s ňou spoja kliešte, vydesení budú kedykoľvek ich uvidia…“
Kľúčové pri brúske je, že psy nemajú tendenciu spojiť si s ňou negatívne skúsenosti či asociácie.

Nie je ojedinelé, že veľa psov sa zľakne, keď vidí kliešte na pazúry. Psy sú náchylné zapamätať si nepríjemné skúsenosti a pokiaľ v minulosti pocítili bolesť zo zastrihnutia do kože alebo mäsa, pohľad na kliešte ich vydesí, nech sú akokoľvek dobre vytrénovaní. Brúska je preto dokonalým riešením.

Brúska zmierňuje úzkosť

Keď sme brúsku ukázali Daisy, nebála sa, pretože ju vôbec nepoznala a nespájala si ju s bolestivými a desivými kliešťami na pazúry. S trochou trpezlivosti a maškŕt sme mohli začať odznova a po niekoľkých mesiacoch používania je Daisy počas brúsenia taká pokojná, že mi už nemusí pomáhať ani môj manžel. Daisy len odpočíva na zemi, zatiaľ čo ja jej brúsim pazúriky.

Okamžité výsledky s brúskou PawMeister!

Ak sa váš miláčik tvári, akoby sa svet končil zakaždým, keď vytiahnete kliešte na pazúry, riešením vášho problému môže byť brúska PawMeister. A ak stále pochybujete a myslíte si, že „si to príroda nejako zariadi…”, poviem vám posledný príbeh.

Neverte ľuďom, ktorí zľahčujú starostlivosť o pazúriky!

Jedna moja priateľka tvrdila, že starať sa o pazúry psov je smiešne, vravela, že „psy si predsa pazúry zbrúsia prirodzene”. Tvrdila, že ak je starostlivosť o pazúry taký problém, „ako môžu v divočine prežiť bez nás”. Pevne tomu verila až do okamihu, keď si jej pes zlomil pazúrik tak závažne, že mu ho museli chirurgicky odstrániť.

„V divočine je špina a štrk, cez ktorý psy neustále prechádzajú, čím si pazúry brúsia. Domestikované psy chodia po laminátových podlahách a kobercoch, preto im pazúry musíme skracovať. Nebrúsia si ich o nič.“
… vysvetlil jej veterinár.

Ak zanedbáte správnu starostlivosť o pazúriky, riskujete vznik mnohých problémov. Nakoniec môžete dôjsť do bodu, v ktorom váš pes odmietnuť čo i len vstať, chodiť či hrať sa. Nebezpečenstvo môže zasiahnuť aj ľudí v okolí vášho miláčika, pretože bolesť zo zarastených pazúrov zvyšuje agresivitu, ktorú si pes nakoniec na niekom vybije.

Rýchlym a jednoduchým riešením je zaobstarať si brúsku na pazúriky už dnes a nečakať na najhoršie.

Teraz so zľavou 50 %

Spoločnosť PawMeister v súčasnosti ponúka na brúsku na pazúriky zľavu 50 %. Ja som kúpila rovno aj brúsku pre Daysinu sestru, pretože Daisy má svoju tak rada, že sa o ňu nechce deliť. Kúpila by som si ju aj za plnú sumu, takže ma potešilo, že je práve v zľave. Výpredaj asi o chvíľu skončí, tak vám odporúčam pozrieť sa na ňu čím skôr.

Ochráňte svojho miláčika okamžite

V týchto troch krokov uvidíte, aké rýchle a jednoduché je skracovanie pazúrikov revolučnou brúskou:

  • Krok 1: Objednajte si brúsku PawMeister ešte dnes so zľavou 50 %.
  • Krok 2: Keď vám brúska príde domov, vyberte ju z obalu a opatrne ňou skráťte pazúriky svojho miláčika.
  • Krok 3: Brúska je kompaktná a ľahká na použitie, vďaka čomu ju môžete použiť kdekoľvek a kedykoľvek!

Poznáte niekoho s domácim miláčikom? Brúska PawMeister je dokonalým darčekom, vďaka ktorému bude aj ich zvieratko zdravé a šťastné!

Hodnotenia zákazníkov

4.9 na základe 431 hodnotení

★★★★★ 347
★★★★ 49
★★★★★ 24
★★★★★ 6
★★★★ 5